Игрите на открито са важни за всеки етап от развитието на детето. Мисията на 4play е да помогнем за израстването на по-здрави, по-активни деца!
1. За бебетата:
През първите няколко месеца бебето навлиза в незаетия етап на игра. Може да изглежда, че просто прави произволни движения, без конкретна цел, но така бебетата научават как работи светът. Изграждат основата за другите етапи на играта.
От раждането до около 2 годишна възраст децата са в етап на самостоятелна игра. Може дори да не забелязват други деца, които седят или играят точно до тях, защото изследват своя свят.
В този етап имат ограничени физически, когнитивни и социални умения, но времето, което прекарват сами е част от ползите за развитието.
2. Прохождащи
Когато децата са на около 2 години те преминават през така наречената фаза “наблюдател”. Те гледат как други деца играят, защото това им помага да се научат как да се свързват с тях. Често задават въпроси на децата, които наблюдават, но обилновено не се присъединяват към играта.
Друг вид игра на този етап е паралелната игра. Те играят заедно с другите деца, но без да си взаимодействат. Този процес ще предостави на малките деца възможности за ролева игра и то ще започне да разбира идеята за понятието “мое”. Това е времето, когато родителите ще се притесняват от думата"отново".
Въпреки, че може да е досадно за възрастните, повтарянето на действия е от съществено значение за вашите деца. Те им помагат да научат дадено умение или задача.
3. Малки деца
Децата на възраст 3-4 години започват да се интересуват повече от другите деца, отколкото от своите играчки. По време на този етап децата вземат това, което са научили от ранните етапи на играта и го използват за да се ангажират с други деца и да играят с тях. Те започват да се учат как да споделят и развиват елементарни умения за решаване на проблеми. Няма официална организация за тази игра, въпреки, че децата често имат интерес да играят само с едни и същи играчки и дори да ги носят навсякъде със себе си.
Тук е началото на кооперативните игри и сътрудничеството.
4. По-големите
Играта е начинът, по който децата се учат да се социализират. Тя подобрява техните мисловни умения и способности за решаване на проблеми и им помага да развият много от уменията, от които ще се нуждаят в живота на възрастните. Този процес е особено важен за по-големите децца.
Един от начините, по който те често изследват нови роли, емоции и дори нов речник е чрез игра.
На този етап те започват да играят роли на възрастни и да мислят по абстрактни начини за играта. Това е времето, когато те ще започнат да учат за играта и правилата. Но и ще им помага да научат, кога е добре да се откъснат от правилата, които може да са несправедливи към всички.
През последните години в този етап децата прекарват много по-малко време в игра на открито и повече в игра на компютър или телефон. Това се отразява сериозно на техните социални умения и бъдещо социализиране с околните.
Next post
Грижа за детската площадка
Updated on 23 October 2024