
Забавни факти за батутите
Забавни факти за батутите, за които въобще не сте подозирали
Всеки, който някога е скачал на батут, знае колко забавни могат да бъдат те. Следващият път, когато отидете на батути- парк или се наслаждавате на любимото си занимание в двора, спомнете си за тези забавни факти, които правят батутите още по-интересни:
1. Ескимоски батут
Като пра-родител на батута се смята версията на инуитите(ескимоски народ), които са опъвали кожа от морж, върху която е скачал човек.
2. Изобретатели на съвременния батут се смятат двама циркови артисти Джордж Нисен и Лари Грисуолд
Те се вдъхновили от предпазната мрежа за акробатите на трапец. Първият батут бил направен от скрап и вътрешни гуми през 1936 година. За да “рекламират” своето изобретение те използват истинско кенгуру. Те поставили изобретението си в Сентрал Парк, Ню Йорк и използвали кенгуру като част от демонстрацията. Нисен установил, че ако скочи от едната страна на батута, докато животното стои от другата, то също ще отскочи.
3. Използват ги от НАСА
НАСА използва батута по няколко начина, за да подготви астронавтите за космически полети и да им помогне да се възстановят. В допълнение към обичайните ползи за здравето, скачането на батут е перфектна подготовка за всички подскачания, които се случват момент след момент по време на пътуване в космоса, тъй като ви тренира да контролирате центъра на тежестта си. След това, когато астронавтите се върнат от космоса, батутите са чудесен начин да ги рехабилитирате, като им помагате да възстановят костната си маса и да укрепят ставите си в рутина с ниско въздействие.
Проучване от 2016 г., което измерва сърдечната честота на скачачите и разхода на кислород, установи, че скачането на батут е толкова добро за вас, колкото и бягането, колоезденето или играта на баскетбол, но се усеща по-малко интензивно. Дори учени от НАСА са съгласни, че отскокът е с 68 процента по-ефективен от джогинга. (7.11.2018 г.).
4. Спорт от Олимпийските игри
Скачането на батут става официален олимпийски спорт по време на Игрите през 2000 г. в Сидни. Има индивидуално състезание за мъже и жени. Състезателите се оценяват въз основа на тяхното представяне и достигната височина.
Дали не отглеждате бъдещ ОЛИМПИЙСКИ ШАМПИОН у дома??
5. В рекордите на Гинес…
През цялата история на скачането на батут като спорт и феномен е имало някои доста невероятни рекорди, поставени през годините. Ето някои от най-любопитните:
-
Рекордът за непрекъснато скачане е поставен в Кливландския държавен университет през 1986 г. Група от 6 души скача общо 53 последователни дни.
Те са получили поздравителна картичка от тогавашния президент на САЩ Роналд Рейгън.
- А рекордът за най-високо скачане е за скок от 670 см!
- Най-много салта едно след друго: 3333 , най-много обратни салта 49! което е почти едно обръщане в секунда!?!
- Най-много скачащи едновременно: 375 човека
- Най-големият батут е с площ 5852 кв. метра
6. Странни приложения:
Батутите се използват при всякакви неочаквани тренировки. Гмуркачите тренират способността си да насочват място за кацане, като скачат на батут, а скиорите свободен стил тренират движения и настройват баланса си на батут.
Още по-готино, по време на Втората световна война, по време на Втората световна война, американската армия използва батути в летателното училище, за да обучава пилоти да развиват чувството си за пространствена ориентация и концентрация във въздуха.
Много каскади във филми, телевизионни предавания и изпълнения на живо използват батути, за да осигурят височина, инерция и обръщания. Изпълнителите на каскади разчитат на батути за високо летящи екшън сцени.
7. Невероятни батути паркове!
Докато в България така наречените батути паркове сме свикнали да виждаме в моловете. Едни изобретатели от Уелс са направили най-големия подземен батути парк! Цяла подземна система от батути, виещи се в тунели и пещери нагоре и надолу. Всяка седмица тя се посещава от над 1500 души.
В заключение, батутите не са просто забавление – те крият и изключително много изненади! Те са използвани за първи път, за да помогнат на астронавтите да тренират, а някои дори са направени за кучета! Най-голямата в света е като масивна детска площадка! Но внимавайте – твърде високото скачане може да бъде рисковано! Батутите започнаха като медицински инструменти, но се превърнаха в забавните, които познаваме днес. Подскачането на батут не е просто приятно; това е като да тренирате цялото си тяло! Батутите са за всеки, независимо дали сте дете или възрастен. Така че, независимо дали правите обръщания или просто подскачате, батутите са супер забавен начин да сте активни!
Prev post

Наръчник за избор на детско колело
Updated on 14 March 2025
Next post

Как да научим детето да кара колело?
Updated on 08 March 2025